Jak uvázat kravatu, nejoblíbenější kravatové uzly

Jak si uvázat kravatu?

Prozradíme Vám, jak si uvázat kravatu, jaký kravatový uzel si uvázat, výběr video tutoriálů, které uvázání kravaty vysvětlují, něco o historii kravat a základní tipy. Ať už jdete do práce nebo na společenoskou událost uvázání kravaty je potřeba si osvojit.

Kravatový uzel Windsor Full

Kravatový uzel Windsor Full

Kravatový uzel Windsor Full je poměrně oblíbený a to hlavně kvůli své velké velikosti. Takový uzel se nehodí kvůli své velikosti k úzkým límečkům košil, proto je potřeba k tomuto uzlu volit košili s širokým límečkem. Postup jak uvázat kravatu s tímto uzlem:

full-windsor-uzel

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=mo0x58ckX_k[/youtube]

 

Kravatový uzel Windsor Half

Kravatový uzel Windsor Half

Kravatový uzel Windsor Half je středně velký a jeden a vizuálně jeden z nejhezčích kravatových uzlů. Momentálně Windsor Half patří také k jednomu z nejoblíbenějších uzlů, jelikož pasuje dobře k širokým límečkům pánských košil, které jsou momentálně velice v módě. Postup jak uvázat kravatu s tímto uzlem:

half-windsor-uzel

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=TEA96aV2f6E[/youtube]

 

Kravatový uzel Four in Hand

Kravatový uzel Four in Hand

 

Kravatový uzel Four In Hand je typický svojí jednoduchostí a díky tomu se mu také někdy říká uzel jednoduchý. Přes svoje relativně jednoduché uvázání je ovšem stále velice v módě. Ideální kravaty pro použití Four In Hand kravatového uzlu jsou vzorované nebo úzké stylové kravaty – ideální pro jednobarevné kravaty z hrubší látky. Pro kravaty z tenčího materiálu by tento uzel nebyl dobrá volba, jelikož by byl uzel poměrně malý a tudíž nevýrazný.. Je to také ideální volba pro pánské košile s úzkým límečkem. Jedná se zároveň o nejstarší kravatový uzel používáný již od 18. století v Londýně. Uzel má poměrně dlouhý a jemně asymiterický tvar. Postup jak uvázat kravatu s tímto uzlem:

four-in-hand-uzel

K postupu: začneme zvednutím límce košile a založením kravaty kolem krku tak, aby užší konec visel na levé straně. Dále širší konec přehodíme na druhou stranu a zespoda omotáme a dostaneme se tím opět na levou stranu. Špičku kravaty ze spoda provlíkneme přes límec košile skrze vytvořenou smyčku směrem dolů. Závěrem jednou rukou chytneme uzel a druhou stáhneme konec kravaty pro upevnění a vytvarování kravatového uzlu.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=FZxwm47rTvk[/youtube]

 

Kravatový uzel Pratt (Kent)

Kravatový uzel Kent Pratt Shelby

Kravatový uzel Pratt (Kent) nebo Shelby je další z menších a jednodušších úzlů, který se blíží svými vlastnostmi uzlu Four In Hand a není tak často používaný. Kravatový uzel je ideální pro vzorované kravaty. Uzel Kent je vytvarován do trojúhelníku a hodí se krom vzorovaných kravat pro uvázání kravat klasických vyrobené z hrubších materiálů. Opět stejně jako u předchozího uzlu není doporučeno jej vázat na kravaty z tenkých materiálů, abychom předešli malému a nevýraznému výslednému uzlu. Uzel je vhodný k použití v kombinaci s košilemi s úzkým límečkem. Platí obecně pravidlo – čím menší uzel, tím úžší kravatový límec. Postup jak uvázat kravatu s tímto uzlem:

kent-uzel

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=okdrUZ3hiLY[/youtube]

 

Praktické tipy pro uvázání a nošení kravat

Kromě stylistických záležitostí, kdy ladíme kravatu pouze podle košile, tedy tón kravaty k tónu košile, platí základní pravidlo, že cíp kravaty by se měl dotýkat spodní strany opasku. Pokud je uvázaná kravata moc krátká, udhaluje břicho, pokud moc dlouhá, působí outfit skoro až klaunsky.

Dále platí, že oblek kravata a košile by na sobě měla mít maximálně tři různé barvy, pokud nepočítáme černou bílou a modrou.

Lze nosti v kombinaci s kravatou i kapesníček, ovšem musí barevně ladit s kravatou ale neměl by mít identickou barvu nebo vzor jako kravata samotná. Pro vytvoření jednotného vzhledu obleku lze do jisté mířy kapesníček sladit s barvou košile nebo kravaty, lze ovšem se těchto dvou barev nedržet, pokud je celková kombinace sladěná.

Historie kravat

Kravaty se vrací až do 17. století, konkrétněji dob třicetileté války v letech 1618-1648, kdy žoldáci z Chorvatska nosili malé, vázané šátky, které dostali na rozloučenou od svých žen. Tyto šátky byly převážně červené barvy a vzbudily v Paříži velký zájem, načež tomuto trendu byl udělen název ‚la croates‚ po slovu chorvaté ve francoužštině. Poté se název upravil na ‚cravatte‚ neboli kravata v češtině.

Pokud jste se rozhodli se více informovat o pánské módě, je určitě hodně magazínů a blogů, které se pánské módě věnují, ovšem doporučujeme web www.gentlemansgazette.com, ze kterého také pocházejí video tutoriály. Na Youtube je samozřejmě také možné najít minutové rychlé video tutoriály, pokud jste ve spěchu.

>